Okolí a TOP 15 atraktivit Ostravy
Penzio Ostrava se nachází v klidné zástavbě rodinných domů a zahrádek, které nabízí dostatečné soukromí a místo k odpočinku od ruchu velkoměsta. Městská část Koblov se nachází pod kopcem Landek, spadá pod městskou část Slezská Ostrava a sousedí tak s centrem města Ostravy a částí Moravská Ostrava.
Kam na jídlo?
3 minuty od Penzia Ostrava
Do 15 min.
Open Bistro
Harenda
TOP 15 atraktivit Ostravy
Žebříček TOP 15 atraktivit města Ostravy je sestaven podle našich osobních zkušeností, nicméně jejich seřazení je uvedeno dle časové dostupnosti automobilem od Penzia Ostrava. Pokud vás zajímá více informací o jednotlivých atraktivitách, stačí kliknout na nadpis a budete odesláni na oficiální stránky, nebo stránky s podrobnějsími informacemi.
Zde přinášíme stručný přehled, níže najdete základní údaje o jednotlivých atraktivitách s odkazy:
Do 10 minut
1) Landek Park Hornické Muzeum
2) Vyhlídková věž Nové radnice
6) MINIUNI - Svět miniatur a Výstaviště Černá louka
7) Zoo Ostrava
Do 20 minut
9) Národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovice
10) Důl Michal
11) Halda Ema
12) Mírové náměstí Vítkovice - neogotické stavby
13) Přírodní památka Turkov a Národní přírodní rezervace Polanecká niva
14) DinoPark Ostrava
Více jak 20 minut
15) VŠB-TUO - Planetárium Ostrava
1) Landek Park Hornické Muzeum
Kdo minul Landek, minul Ostravu! Návštěvník zažije pocity horníka od příchodu na šachtu, a to od převlékání v historických řetízkových šatnách, autentické fárání jako na činném dole až po cestu horníka na příslušné důlní pracoviště. Návštěvník si rovněž může v blízkosti šachetní budovy vyzkoušet cestu na vzdálená pracoviště v dole jízdou v originálních vozíčcích určených pro dopravu osob v dole, tažených funkční důlní lokomotivou. Na rozloze 250 m důlních chodeb zkušení havíři, coby průvodci, představí fyzicky náročnou práci v dole vč. ukázky ručního a funkčního pluhového a kombajnového porubu. (Zdroj www.landekpark.cz )
Kromě Důlní expozice s fáráním do dolu v původní těžní kleci nabízí Landek park i Expozici báňského záchranářství, Povrchovou expozici báňské razicí a dobývací techniky, Expozici Historie důlní dopravy, Expozici historického osídlení.
Doporučujeme také navštívit sportovně relaxační část a stylovou hornickou restauraci Harenda u Barborky , která nabízí českou a krajovou kuchyni.
2) Vyhlídková věž Nové radnice
Navštivte nejvyšší radniční věž v České republice! Z výšky 73 metrů se Vám naskytne krásný výhled na dnes již zelenou Ostravu. Na vyhlídkovou terasu Vás pohodlně vyveze výtah. Průvodce Vám povypráví o historii, ale i o jiných zajímavostech města. Navštivte Vyhlídkovou věž Nové radnice - nebudete litovat! (Zdroj www.ostravainfo.cz). Nová radnice je nejznámější stavbou Ostravy. Jedná se o prvorepublikovou dvoukřídlou budovu s vyhlídkovou věží. Stavěla se v letech 1925až 1930. Vedením stavby byl pověřen tehdy mladý začínající architekt KArel Kotas. Budova s celkovými náklady 52 miliónů korun byla slavnostně otevřena v roce 1930. Karel Frič k tomu napsal: „Moravská Ostrava měla štěstí, že v době, kdy se rozhodovalo o stavbě její radnice, byli v čele správy města prozíraví mužové, kteří si byli vědomi, že se jedná o monumentální budovu, která nemá sloužiti a vyhovovati jen v nejbližší době, nýbrž má a bude sloužiti také v daleké budoucnosti.“
V roce 1999 byla na Prokešovo náměstí před radnici umístěna socha Ikara od pražského akademického sochaře Františka Štorka. Měří 3,5 metru a jedná se o třetí největší bronzovou plastiku v České republice. Socha váží asi sedm tun a stojí na žulové kašně s vodotryskem. Podle vedení města socha symbolizuje „vzestupy a pády“, kterými Ostrava prochází. Po instalaci vyvolala řadu rozporuplných reakcí. Část Ostravanů ji dodnes nepřijímá příznivě.
Doporučujeme zajít do hlubin radnice do chodeb úřadu a najít stále fungující výtah páternoster, schválně, co se stane, když nevystoupíte v posledním patře?
V průvodcích, v encyklopediích, mapách a snad aspoň v paměti některých lidí mám jméno: Slezskoostravský hrad. Ale přijde mi, že nijak zvlášť vážně brán nejsem. Jako by snad Ostrava ani neměla minulost, jako by snad vlastně vznikla až s uhlím a železem... Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století u brodiště poblíž soutoku řek Lučiny a Ostravice. Hradní pevnost se nachází na nádvoří, je to jedna z nejstarších částí hradu, která byla však necitlivými zásahy minulých majitelů již značně zničena. V říjnu 2008 byla otevřena dobová hradní kovárna na první terase pevnosti. Na podzim roku 2008 byla otevřena nová hradní kaple – kaple Jana Czupryniaka, která je přístupna celoročně poskytuje návštěvníkům duchovní odpočinek. K vidění je Betlém s vyřezávanými figurkami, křížová cesta, modlitebna, socha sv. Hedviky patronky Slezska a skleněné olejové podmalby. (Zdroj: www.hrad.cerna-louka.cz)
Masarykovo náměstí je centrální náměstí v Ostravě. Původně obdélníkové náměstí má nyní nepravidelný tvar písmene L. Dominantami jsou budova Staré radnice s věží, dnešní sídlo Ostravského muzea., mariánský sloup, socha sv. Floriána z 18. století a novodobý vodotrysk zabudovaný do dlažby z roku 2007. Nedivte se, že někteří občané jej využívají v letních měsících ke koupání a osvěžte se také. Na náměstí je umístěna bronzová busta Prezidenta Osvoboditele.
Na jídlo doporučujeme v okolí náměstí:
legendární staročeská Restaurace u Rady, rybí speciality v Rybárně na rynku, s Italem v kuchyni - Pupík, velká pivnice Radegastovna, vegetariánské jídlo Burfi, francouzská a belgická kuchyně LA PETITE CONVERSATION, luxus na talíři Comedor Mexicano, indická a nepálská kuchyně Makalu, stylová restaurace Marcela Woodmana Garage, skvělý Pivovarský dům Ostrava s pivy z lastní produkce, ale i různorodých minipivovarů (Skákavý poník - nekuřácký, Hobit - kuřácký).
Jen tak posedět a dát si kafe můžete přímo na náměstí v přilehlých kavárnách, nebo kousek v Minikino kavárně, Cooltouru, Ostravanka Coffee Shop, Industrial Cafe, Klub Atlantik, Kavárna Daniel, Cafe Club Dock a mnoho dalších.
Když už budete u Masarykova náměstí nezapomeňte navštívit impozantní a nově opravenou Katedrálu Božského Spasitele . Spolu s konkatedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Opavě hlavním kostelem ostravsko-opavské diecéze. Nachází se na náměstí Msgre. Šrámka a jde o druhý největší kostel na Moravě. Vybudována byla v letech 1883-1889 v novorenesančním slohu podle plánů Gustava Meretty, pojme až 4 000 věřících.
Na opačnou stranu od Masarykova náměstí směrem k řece Ostravici se nachází kulturní památka
Most Miloše Sýkory, tzv. Sýkorák je ocelový nýtovaný obloukový most se spodní mostovkou vedoucí přes řeku Ostravici, který spojuje moravskou a slezskou část Ostravy. Má ocelový příhradový oblouk o rozpětí 60 m a vzepětí 7 m, celková délka mostu je 92 m a šířka včetně chodníků je 16 m. Své současné jméno most získal podle legendy o Miloši Sýkorovi, který měl most zachránit před odpálením náloží nacisty, při ústupu byl však zastřelen. O pravdivosti příběhu se nicméně stále vedou spory. Miloše Sýkoru připomíná také jeho socha a pamětní deska přímo u mostu.
Hned naproti mostu přes ulici Bohumínská můžete vidět památník 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR, který je tvořen tankem T-34-85 s číslem 051. Tank nyní stojí paradoxně v místě, kde se před sedmdesáti lety nacházel dům, z něhož na něj 30. dubna 1945 vyletěly tři osudné střely. Na dohled od tanku vás možná zaujme svou architekturou Radnice Slezské Ostravy jedna z mála dochovaných budov původní zástavby Slezské Ostravy – Zámostí.
Heslo Stodolní ulice v Ostravě? Ulice, která nikdy nespí! Stodolní ulice vás bude bavit! Nachází se v
centru Ostravy a naleznete zde cca 70 rozmanitých klubů s různorodými interiéry. Vyberete si z nepřeberného množství akcí a hudebních stylů. Existuje jen málo ulic, které by se dostaly do povědomí lidí. Stodolní ulice v Moravské Ostravě je bezesporu jednou z nich. Její věhlas se již neomezuje pouze na Ostravu, ale přesahuje region a bez nadsázky je možné tvrdit, že je známá prakticky v celé republice a dokonce i za jejími hranicemi. (Zdroj www.kudyznudy.cz)
MINIUNI - TO JE SVĚT JAKO NA DLANI! V centru města vedle areálu Výstaviště Černá louka (za Divadlem Antonína Dvořáka) naleznete úplně jiný svět – minisvět. Městečko MINIUNI nadchne děti i dospělé. Myšlenka zrealizovat minisvět při vstupu České republiky do Evropské unie byla uskutečněna v květnu roku 2004 soukromou společností. V roce 2005 převzalo areál město Ostrava a to následně pověřilo akciovou společnost Ostravské výstavy ke spravování této turistické atrakce. V areálu se začaly konat akce a programy pro děti a MINIUNI získalo své stálé místo v žebříčku oblíbenosti u návštěvníků nejen z České republiky, ale z celé Evropy. Zavítali do něj návštěvníci i ze vzdálených zemí jako je Japonsko či USA. MINIUNI je především venkovní areál, kde můžete shlédnout 34 modelů významných světových staveb jako je například Eiffelova věž, 7 starodávných divů světa, šikmá věž v Pise, Staroměstská radnice, lanovka na horu Ještěd a jiné. Modely jsou postaveny v měřítku 1:25. Celý areál křižují železniční tratě v měřítku 1:22,5 a mininástupiště Ostrava – Střed. Každoročně se v areálu koná spousta naučných a zajímavých programů pro děti i jejich rodiče. (Zdroj: MINIUNI - Svět miniatur ).
7) Zoo Ostrava
Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Zoo Ostrava se také, jako jediné u nás, podařilo odchovat mládě slona indického. Historie ostravské zoologické zahrady je spjata také s aktivitami horníků dolů Zárubek a Alexander, kdy budovali tzv. Hornický sad v Ostravě. Vznik sadu se datuje v roce 1948 a zaujímal asi šest hektarů plochy. V nedávné době byla zoologická část rozšířena o tři botanické stezky, které otevírají návštěvníkům doposud nepřístupné části areálu zoo a přímo je propojují se zoologickými expozicemi. Dále uvidíte pavilony šelem, medvědárium, ostrovy primátů, pavilon tlustokožců, voliéry dravců a dalších ptáků a výběh ohrožených druhů evropských želv. Pro děti je v Zoo Ostrava připravena dětská kontaktní Zoo a dětské hřiště. Zajímavým zpestřením prohlídky zoo je v období hlavní návštěvnické sezony komentované krmení vybraných druhů zvířat, během kterého mají návštěvníci možnost dozvědět se více zajímavostí ze života zvířat (např. medvědů, šimpanzů, žiraf nebo slonů). Novinkou návštěvnické sezony 2016 je otevření expozice Tanganika, která představuje život zvířat s noční aktivitou. (Zdroj: www.turistickyatlas.cz,www.kudyznudy.cz)
Vodní svět Sareza se nachází na Sokolské třídě v jedné z městských částí Ostravy, kterou je Moravská Ostrava. Vodní svět, kdysi Čapkárna, je jedním z nejnověji rekonstruovaných vodních center. Areál nabízí vnítřní i venkovní bazény a vodní atrakce. Ve vnitřním areálu najdete plavecký bazén, tobogán, vodní jeskyni, dětské brouzdaliště i plně vybavenou posilovnu. Venkovní areál nabízí plavecký a relaxační bazén, tobogán a skluzavku a samozřejmě dětský bazének se skluzavkou a chrličemi vody.
9) Národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovice
Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. V roce 2008 byl areál zapsán jako vůbec první česká památka na seznam Evropského kulturního dědictví. Hodnota a výjimečnost Dolní oblasti Vítkovic spočívá jednak v technologické návaznosti těžby uhlí, jeho koksování a výrobě surového železa ve vysokých pecích, jednak v poměrně dlouhé kontinuitě – železo se tu nepřetržitě vyrábělo od dvacátých let 19. století téměř až do konce 20. století. (Zdroj: www.kudyznudy.cz)
A - Vysokopecní okruh vč. návštěvy Bolt Tower
- Okruh je zaměřen na výrobu surového železa a historii Dolních Vítkovic. Zahrnuje unikátní výjezd skipovým výtahem po trase vsázky Vysoké pece a 30 min. adrenalinový zážitek na Bolt Tower s možností návštěvy kavárny Bolt Café/Malý okruh. Doba prohlídky cca 100 minut.
B - Vysokopecní okruh (bez Bolt Tower)
- Okruh je zaměřen na výrobu surového železa a historii Dolních Vítkovic. Zahrnuje unikátní výjezd skipovým výtahem po trase vsázky Vysoké pece. Doba prohlídky cca 100 minut.
C - Uhelný okruh- povrchová prohlídka
- Okruh zaměřený na černouhelný důl Hlubina. Průvodce Vás při procházce areálem seznámí s těžbou uhlí, jeho přeměnou v koks a využitím v souvislostí s vysokou pecí. Součástí trasy je představení nově zrekonstruovaných objektů v areálu kulturně-společenské čtvrti Provoz Hlubina. Doba prohlídky cca 100 minut.
D - Kombinovaný okruh
- Kombinace Vysokopecního okruhu včetně návštěvy Bolt Tower (A) a Uhelného okruhu (C). Doba prohlídky cca 200 minut.
E - Malý okruh
- Využijte možnosti unikátní návštěvy kavárny Bolt Café/Malý okruh s průvodcem v prodlouženém čase do 22:00. Celá tato trasa je bezbariérová.
Citlivá vestavba do konstrukce historického plynojemu proměnila tuto industriální stavbu v nevšední multifunkční centrum. Učí se tady studenti univerzit, organizují se mezinárodní konference a kongresy, probíhají zde i pracovní workshopy, školení zaměstnanců nebo výstavy umělců. To vše umožňuje jedinečné prostorové řešení, kapacita i špičková audiovizuální technika. V přízemí se nachází víceúčelová galerie, v prvním patře jsou variabilně přestavitelné konferenční místnosti, ve třetím a čtvrtém patře se nachází foyer a velký sál s kapacitou 1585 diváků. Vedle samotné prohlídky areálu Dolu Hlubina včetně haly Gong na vás ale čeká ještě Malý a Velký svět techniky.
V září 2014 byl dokončen projekt Svět techniky, který můžeme pro snadnější pochopení rozdělit na „Malý Svět techniky" a „Velký Svět techniky". Na ploše 14 000 metrů čtverečních zde návštěvníkům nabízí čtyři světy s trvalými expozicemi a jeden svět určený pro výstavy dočasné. Stálicemi jsou Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Ten je rozlohou největší, zabírá celé jedno patro a taky venkovní zahradu. Malí i velcí návštěvníci si tady mohou hrát, objevovat i odpočívat. Nabídku nového centra rozšiřuje 3D kino a Divadlo vědy (Show & Demo) včetně zóny dočasných výstav. Společným jmenovatelem všech světů je poznání prostřednictvím zábavy a hry, na vlastní kůži bez nudných učebnic plných čísel. Návštěvníci tady příjdou na kloub fungování města nebo lidského těla, strojem času se proletět třeba do pravěku k mamutům, pochopit, co je to vlastně duha nebo bouřka a spoustu dalšího.
Chcete vidět, jak to vypadá ve Světě techniky? Podívejte se také na záběry webové kamery.
Jedinečná výstava je umístěná v budově bývalé VI. energetické ústředny v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě. Odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě. Mimo expozici najdete v budově VI. ústředny také učebny pro rezervovanou výuku pro školy a kavárnu Julese Verna. Cílem je přiblížit malým i velkým objevitelům problematiku vědeckých oborů a na praktických příkladech jim ukázat, že technika není žádný strašák, ale záživný obor s budoucností.
(Zdroj Dolní oblasti Vítkovic)
10) Důl Michal
Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století. Více než 600 m hluboký uhelný důl pojmenovaný po c.k. dvorním radovi Michaelu Laierovi byl založen roku 1843. V letech 1913 až 1915 byl elektrifikován a zároveň velkoryse přestavěn podle projektu architekta Františka Fialy, žáka proslulého zakladatele vídeňské moderní průmyslové architektury Otto Wagnera. Útlum Dolu Michal začal v roce 1993, kolo na jeho těžební věži se definitivně zastavilo v roce 1995. Nové expozice obsahují unikátní sbírky jako např. expozice důlního měřictví, kancelář geologa, expozice první pomoci a dispečink. Důlní areál včetně strojovny s původním technickým zařízením je přístupný veřejnosti. Prohlídková trasa sledující cestu horníka od šaten až k vlastní těžební jámě je podobně jako ve skanzenu dolu Mayrau ve Vinařicích u Kladna koncipována jako poslední pracovní den. Kromě klasických prohlídek se v areálu konají krátkodobé výstavy a kulturní akce. Tato Národní kulturní památka je dnes zahrnuta na indikativním seznamu souboru památek UNESCO. (Zdroj www.kudyznudy.cz)
11) Halda Ema
Nejvyšší vrchol Ostravy leží ve výšce 315 metrů nad mořem. Původně halda dosahovala výšky 327 metrů, ale prohořením se snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fonomenální výhledy na město. Jediná halda kuželového typu na Ostravsku ční nad samým centrem Ostravy, tvoří jí miliony tun prohořelé hlušiny. Halda vznikla navážením hlušin z ostravského dolu Trojice. Počátky jejího založení pravděpodobně sahají do doby před rokem 1920. Teploty uvnitř kopce dosahují až 1500°C a díky tomu se uvnitř kopce tvoří nové vzácné nerosty - porcelanity a jaspisy. Díky vysokým teplotám uvnitř Emy není na jejím vrcholu nikdy sníh. Viditelný kouř, který jakoby vyvěral z hory, dělá Emu magickou. Bělostné obláčky plynů obsahující zejména oxid siřičitý. Fenomenální výhledy na celou Ostravu dělají z Emy velmi atraktivní místo pro mnoho Ostravanů i návštěvníků města.
Jak se dostat na Emu?
Na vrchol vede nová turistická stezka, která mapuje především hornické dějiny města. Začíná u tramvajové zastávky na Černé louce za divadlem, ale připojit se na ní lze v cestu města například i na Sýkorově mostu přes řeku Ostravici. Dále vede přes Hradní lávku kolem Slezskoostravského hradu a následně prudce stoupá ulicemi Slezské Ostravy. Když ulice na Burni zahne na štěrkovou silnici ulice Vlčkovy, je už cíl na dosah. Stezku, kterou vybudoval Klub českých turistů, lemuje celkem 12 informačních panelů s popisem historických, přírodních i technických zajímavostí v okolí. (Zdroj www.kudyznudy.cz)
12) Mírové náměstí Vítkovice - neogotické stavby
Když zajedete tramvkajkou na Mírové náměstí, budete mít možnost spatřit hned několik zajímavých budov postavených v neogotickém stylu. Kostel sv. Pavla (1886) podle návrhu Augusta Kirsteina je dominantou náměstí. Původní stavbu navrhl Gustav Meretta, ředitel arcibiskupské stavební kanceláře v Kroměříži. Jedna z možností byla unikátní celoželezná konstrukce, z té však sešlo. Z Merettova návrhu se realizovala idea italské zvonice. Byla postavena nejdříve a sloužila jako vodárenská věž a požární pozorovatelna. Z věže kostela zní zvuk tří zvonů z vítkovické lité oceli. Jmenují se Karel, Pavel a Ema. Budova Radnice (1902) vídeňského architekta Maxe von Ferstela je jednou z dalších dominant náměstí. Cihlové prvky průčelí procházejí do vnitřních prostor budovy, monumentální schodiště se secesními svítidly vede do krásné obřadní síně. Dochovaný interiér chodeb je protkán historií. Pamatuje zde sídlo obecní samosprávy, obecní spořitelnu i policejní prostory. V jejích zdech byla knihovna i archiv.. Navštívilo ji několik prezidentů a mnoho slavných osobností. Nově upraven je radniční dvůr, ze kterého lze obdivovat desítky komínků a věžiček, které jsou v náruči radnice náměstím procházejícím utajeny.
Rotschild Palace známý dříve jako WERKS hotel byl postaven v roce 1887 podle architekta Hanse Ulricha. Již na začátku 20. století byl centrem společenského a obchodního života sloužící především všem obchodním návštěvám, které přijížděly do Vítkovických železáren.
13) Přírodní památka Turkov a Národní přírodní rezervace Polanecká niva
Přírodní památka Turkov, která byla vyhlášena v roce 1993, se nachází na rozhraní tří ostravských městských obvodů Martinov, Poruba a Třebovice. Hranice oddělující oba obvody je zde vyznačena hraničními žulovými kameny. Rozloha zvláště chráněného území je 20,12 ha a rozloha jeho ochranného pásma 14, 016 ha. Důvodem pro vyhlášení přírodní památky je zachování velmi cenného území, které se nachází takřka v centru městské zástavby. Jedná se o poslední, v Ostravě zachovalý, fragment lužního lesa u řeky Opavy. Tato přírodní lokalita je ojedinělou na území města i v jeho okolí – na velmi malé ploše zde žije mnoho druhů vázaných na prostředí lužního lesa, vhodné životní podmínky zde nachází velké množství ptačích druhů, hmyz a několik druhů chráněných živočichů (např. žluva hajní, lejsek šedý, páchník hnědý nebo krahujec obecný a další).
Národní přírodní rezervace Polanecká niva je jednou z mála zachovalých mokřadních, lužních oblastí známých soustavou rybníků a starými slepými rameny, které v okolí města Ostravy mohou lidé navštívit. Do rezervace je zakázáno jezdit na kole či na jiném dopravním prostředku, protože je zde ptačí území. Ptačí oblast je vyjímečná tím, že na pár stovkách metrů vidíte, slyšíte ptáky, které by jste na jiných místech nepozorovali. Určitě jedním z důvodů je řeka Odra, která proudí uvnitř této rezervace a po obou březích propuká život. Na východě rezervaci vymezuje meandrující úsek s velkým slepým ramenem a břežními porosty tvořenými vrbami a topoly. Každé období na tomto území je krásné. Kromě zvířat a rostlin se v podzimním období oblast proměňuje v krajinu tak malebnou, že ji lze přikládat krásu z obrazů a zvuk lahodným tónům.
14) DinoPark Ostrava
Přemýšlíte, kam s dětmi na výlet? Navštivte unikátní zábavný a vzdělávací park určený dětem všech věkových kategorií. DinoPark Ostrava se nachází 13 km od centra Ostravy mezi Orlovou a Doubravou. Na ploše 35 ha je přichystáno více než 30 scén se 70
modely druhohorních zvířat v životních velikostech. Vedle paleontologicky věrných modelů dinosaurů (statických i robotických) se žáci, studenti, ale i turisté mohou seznámit s informacemi o jednotlivých druzích, o vývoji života na Zemi, pohybu kontinentů apod., vše zábavnou a atraktivní formou. Unikátním projektem je poutavá prezentace artefaktů z období starohor, prvohor a druhohor, skutečných nálezů na území České republiky.
Navštívit zde můžete také DinoAquarium. V jedinečném 4D kině se speciálně vyrobeným panoramatickým filmem se stanete součástí příběhu a podíváte se pod hladinu divokých druhohorních moří, kde čeká nepřeberné množství nástrah a nebezpečí. Děti si mohou zahrát na paleontology na speciálním hřišti navštívit naučnou stezku. (Zdroj www.kudyznudy.cz)
15) VŠB-TUO - Planetárium Ostrava
Areál Planetária Ostrava (dříve Hvězdárny a planetária Johanna Palisy) prošel výraznou rekonstrukcí. Jádrem budovy je sál planetária se špičkovou projekční technologií hybridního planetária. Na hvězdárně je modernizovaná pozorovací technika a k návštěvě zve Experimentárium s interaktivními exponáty
Planetárium Ostrava je součástí Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Provoz byl zahájen v říjnu 1980 a po rekonstrukci (červen 2012 - listopadu 2014) byl v prosinci 2014 znovu otevřen veřejnosti.
Výsledkem rozsáhlé rekonstrukce financované z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace v rámci projektu Vesmírná brána - moderní centrum komunikace vědy je nově otevřené, návštěvnicky atraktivní a na program bohaté planetárium, Experimentárium, přednáškový sál a modernizovaná hvězdárna s venkovním amfiteátrem.
Obrovské změny se návštěvníci dočkali v sále planetária, kde&am